Josefov konečně dobyt

středa 14. září 2011 10:21

pohled na Josefov

Už jsem si za ty roky zvykla na rodinné výlety. Ale projít během 3 víkendů nespočet hradů a zámků, které sice mám velmi ráda, přiznejme si, všeho moc škodí. Když jsme měli jít „zase na nějakou další prohlídku“ něčeho, bylo jedno čeho, moc se mi nechtělo. Navíc bylo ten den kolem 30°C a jednoho ani nenapadlo brát si s sebou teplé oblečení, proč by mu měla být byť v nějakém muzeu nebo snad podzemí zima? Nakonec mě však čekalo příjemné překvapení...

Historie aneb hurá, konečně první historická stavba, ve které nepadlo ani slovo o Valdštejnovi!

Ve východních Čechách je neustále slyšet na hradech a zámcích o Albrechtu z Valdštejna, nyní jsme se však (konečně) posunuli o několik století dál. Po prohrané válce o rakouské dědictví rozhodl císař Josef II. zbudovat pevnost u nově vytvořených hranic. Pevnost, vlastně celé malé městečko obehnané zdí, bylo postaveno mezi lety 1780-1789. Bylo dimenzováno až na 12 tisíc vojáku v době případného vojenského obležení. Plány pevnosti musely být přísně utajovány, díky čemuž i několik lidí bylo oběšeno, když se u nich našly. O významu objektu ve své době svědčí o to, že jej císař sám osobně několikrát navštívil. Co je ale kuriózní – tato vojenská pevnost NIKDY nebyla dobývána. Vojska ji prostě obešla. Postupně ztrácela na významu. Nejblíže k boji měla při válce o Prusko-rakouské dědictví v r. 1866, avšak rozhodující bitva se odehrála o kus dál u Sadové. Za první světové války byla používána jako zajatecký tábor a cvičiště branců. Po roce 1968 se zde usídlila „spřátelená vojska“ Sovětského svazu, která odešla po revoluci.

Buďte světluškou!

Co uvidíte při prohlídce podzemního obranného systému? Pokud si na začátku prohlídky nevezmete svítilnu, tak si toho asi moc neprohlédnete. Na většině prohlídkové trasy pořádně nevede elektřina, proto návštěvníci dostanou svítilnu s hořící svíčkou (nebojte se, pokud máte děti, i ty to, co jsem viděla, bez problémů zvládaly). Vojáci sice museli chodit po chodbách potmě, k čemuž jim sloužily plastické (vystouplé) tabulky s čísly, ale to naštěstí nebylo potřeba. Dozvíte se, jaký byl systém obrany celé pevnosti, projdete si muzeum, které přibližuje různé etapy z historie pevnosti. Na závěr si můžete prohlédnout v lapidáriu originál morového sloupu z jaroměřského náměstí a originál sochy náhrobku tchýně Matyáše Bernarda Brauna, na městském hřbitově je dnes jen kopie. Paní průvodkyně povídala i trochu smutnou historku – jedna barokní socha musela být dána do lapidária, když byla velmi poškozena ne povětrnostními podmínkami nýbrž proto, že si byla odrbávána pro písek na čistění domácnosti.

Praktické info

Josefov, dnes součást Jaroměře, je od Prahy vzdálen 120 km, 150 km od Brna, od Hradce Králové 20km. Nedaleko se nachází další turistické cíle jako Ratibořice, Babiččino údolí, Kuks či Náchod. Tipy na ubytování? Můžete svůj pobyt spojit s relaxačním pobytem v lázních Velichovky, nebo jako já se inspirovat na různých cestovatelských portálech (já použila SmartCestování), kde jsem našla v této oblasti hotel K-Triumf. Pokud se rozhodnete spojit návštěvu s pobytem v lázních, přivítá vás sice velmi malé místečko, ale je zde tak krásný klid, že se člověk může uvolnit po dlouhém pracovním týdnu. V případě ubytování v lázeňském komplexu se nemusíte bát, že by se po 8 hodině večerní nikde nepohnula ani myš. Právě naopak! Třikrát týdně zde mají taneční zábavu, několikrát týdně další kulturní program. Jenom výběr šlágrů odpovídá trochu jiné věkové kategorii, některé hity se již hrály za dob mé prababičky.

Závěrem

Pokud máte rádi historii, ale toužíte po něčem jiném, než po klasické prohlídce po zámku, Josefov je velmi dobrá volba. A svícení svítilnou si člověk také moc často nevyzkouší:)

Zuzka Trávníčková

Zuzka Trávníčková

Zuzka Trávníčková

Cestování a obecně vše, co mi cestou cvrnkne o nos:)

Normální holka studující na vysoké škole, která chce poznat svět..

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky