„Kdyby byla chlap, dotáhla by to daleko..“

pondělí 19. září 2011 15:40

Za dob mých rodičů se do Babiččina údolí a do Ratibořic jezdilo převážně na školní výlety. Dnes se z toho stal oblíbený cíl výletníků nejen z řad rodin s dětmi, ale i mnoha cizinců

Zpátky do školních lavic

Kdo by neznal Boženu Němcovou, resp. Barunku Panklovou, která v polovině 19. století proslavila tuto oblast svou novelou Babička. Díky této autorce je tento okolí Ratibořic nazýváno Babiččino údolí. Asi každý jsme toto literární dílo museli číst na základní, někteří i střední škole. Není divu, že se sem proto vydává nespočet rodin s dětmi, čemuž jsou i přizpůsobeny prohlídkové trasy (třicetiminutové, nebo velký hodinový okruh). Nemusíte mít ale strach z toho, že by Vás někdo zkoušel ze znalostí české klasiky, a v případě neznalosti by Vás nepustili domů (na rozdíl od noční prohlídky Náchodského zámečku, kde všichni návštěvníci museli zpívat „Náchodský zámeček vršku kulatého“, jinak by je strašidla nepustila ven).

Paní Kněžna, aneb jak to bylo doopravdy

První zmínky o Ratibořicích jsou již z konce 14. století, kde zde stávala tvrz, která byla v 17. století po nabytí rodem Piccolomini přestavěna na barokní zámeček. V 19. století připadl zámeček kněžně Kateřině Vilemíně Zaháňské, té Kněžně z Babičky. Na tehdejší dobu byla velmi vzdělaná, nadaná a bystrá žena, která se zajímala o politiku, díky které se seznámila s knížetem Meternichem, se kterým si byli později velmi blízcí. Ten se mimo jiné o Kateřině vyjádřil, že kdyby byla muž, dotáhla by to v politickém životě velmi daleko. V jejích dobách byla také zřízena v přízemí empírově přestaveného zámku knihovna, do které měla přístup i mladá Barbora Panklová.

Staré bělidlo a jiné poznatky

Navštívit zde můžete nejen zámeček, ale i veškerá stavení a místa, o kterých Němcová psala. Možná ve Vás zavládne trocha toho zklamání z toho, že ne vše je ve skutečnosti takové, jak autorka líčila (v domku na hrázi rodina nikdy nebydlela, stejně jako asi nikdy Kněžna nemluvila s Babičkou, protože neuměly stejným jazykem). I splav, na kterém Viktorka sedávala, je již betonový a ne původní dřevěný, ale přesto je místo nádherné. Navíc je celá trasa šetrně přizpůsobená novým požadavkům 21: století, tj. rodinám s dětmi i vozíčkářům.

Švihák lázeňský

Ratibořice je část města Česká Skalice, která se nachází ve východních Čechách, 140 km od Prahy, 35 km od Hradce Králové, 160 km od Brna. Pokud se chystáte na výlet s dětmi, můžete v okolí navštívit Zoo ve Dvoře Králové nad Labem, zámek Kuks nebo se projít po Adršpašských skalách. Pro větší návštěvníky bych doporučila pevnost Josefov u Jaroměře či Braunův betlém, nebo si udělat hezký relaxační pobyt v lázních Velichovkách. Tipy na ubytování? Já jsem se ubytovala ve Velichovkách, v lázeňském komplexu, který je však na přelomu léta a podzimu zaplněn, proto je možné se inspirovat na různých cestovatelských portálech (typu SmartCestování). V lázeňském areálu jsem si nemohla stěžovat a až na taneční zábavy, ve kterých se hrály hity pro věkovou kategorii odpovídající návštěvníkům lázní a ne vysokoškolské studentce. Bylo tam sice pár lázeňských šviháků, zejména jeden kolem 75 let, který si naštěstí vybíral tanečnice jen o jednu generaci mladší, tudíž já se mu vyhnula, ale maminka nikoli.

Jet, či nejet?

Pokud přemýšlíte, kam s dětmi na výlet, Babiččino údolí je destinací přesně pro Vás. Při hezkém počasí je to příjemná uklidňující procházka, při které poznáte, co měla Boženu Němcovou na tomto kraji tak okouzlilo.

Zuzka Trávníčková

Zuzka Trávníčková

Zuzka Trávníčková

Cestování a obecně vše, co mi cestou cvrnkne o nos:)

Normální holka studující na vysoké škole, která chce poznat svět..

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky